Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Cənab İlham Əliyev “Azərbaycanın yeni rəqəmsal arxitekturası” adlı vahid fəaliyyət planına həsr olunmuş müşavirədə çıxışı zamanı rəqəmsal transformasiyanın dövlət siyasətində prioritet istiqamət olduğunu vurğulayıb. Dövlət başçısı xüsusilə “myGov” platformasının vətəndaşlara göstərilən xidmətlərin keyfiyyətində yeni mərhələ yaratdığını qeyd edib. Onun sözlərinə görə, bu platforma müxtəlif dövlət xidmətlərini vahid məkanda birləşdirərək vətəndaşların gündəlik həyatını daha da asanlaşdırır. Rəqəmsal həllərin geniş tətbiqi idarəetmədə şəffaflığın və operativliyin artmasına mühüm töhfə verir.
Ölkəmizin başçısı bildirib ki, müasir texnologiyalara əsaslanan idarəetmə modeli Azərbaycanın dayanıqlı inkişaf strategiyasının əsas tərkib hissəsidir. Bu yanaşma dövlət–vətəndaş münasibətlərində yeni keyfiyyət mərhələsinin formalaşmasına xidmət edir. Elektron xidmətlərin genişləndirilməsi bürokratik prosedurların sadələşdirilməsinə və vaxt itkisinin azalmasına şərait yaradır. Eyni zamanda, məlumat bazalarının inteqrasiyası qərar qəbuletmə prosesinin daha səmərəli təşkilinə imkan verir.
Çıxışda rəqəmsal iqtisadiyyatın inkişafının qeyri-neft sektorunun genişlənməsinə mühüm təsir göstərdiyi vurğulanıb. İnnovasiya yönümlü biznes mühitinin formalaşdırılması yeni investisiya imkanları açır və sahibkarlığın inkişafını stimullaşdırır. Regionlarda rəqəmsal layihələrin həyata keçirilməsi balanslı sosial-iqtisadi inkişafın təmin olunmasına xidmət edir.
Cənab Prezident insan kapitalının gücləndirilməsini də əsas prioritetlərdən biri kimi qiymətləndirib. Təhsil sistemində rəqəmsal bacarıqların artırılması gələcəyin əmək bazarına uyğun kadr hazırlığını təmin edir. Gənclərin texnologiya və innovasiya sahələrinə cəlb edilməsi uzunmüddətli inkişaf üçün mühüm amil hesab olunur. Kibertəhlükəsizlik məsələləri də müşavirədə xüsusi diqqət mərkəzində olub.
Rəqəmsal infrastrukturun etibarlı qorunmasının milli təhlükəsizliyin ayrılmaz hissəsi olduğu bildirilib. Bu istiqamətdə beynəlxalq təcrübəyə uyğun kompleks tədbirlərin həyata keçirildiyi qeyd edilib. Vahid fəaliyyət planının icrası dövlət idarəçiliyində səmərəliliyin daha da yüksəlməsinə şərait yaradacaq. Rəqəmsal arxitekturanın inkişafı Azərbaycanın qlobal texnoloji məkanla inteqrasiyasını sürətləndirəcək.