Azərbaycan–Serbiya Strateji Tərəfdaşlığı Yeni İnkişaf Mərhələsində
2026-cı il fevralın 15-də Yeni Azərbaycan Partiyasının Sədri, Prezident İlham Əliyevin Serbiya Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində mətbuata verdiyi bəyanat Azərbaycan ilə Serbiya arasında formalaşmış möhkəm dostluq münasibətlərinin strateji məzmununu bir daha nümayiş etdirdi. Dövlət başçısının çıxışında vurğulanan əsas məqamlar göstərdi ki, Azərbaycan Respublikası ilə Serbiya Respublikası arasındakı ikitərəfli əlaqələr qarşılıqlı hörmətə, etimada və milli maraqların qorunmasına əsaslanan səmərəli əməkdaşlıq modelidir.
Prezident İlham Əliyev bəyanatında bildirdi ki, Azərbaycan ilə Serbiya arasında siyasi münasibətlər yüksək səviyyədədir və müntəzəm qarşılıqlı səfərlər bu əlaqələrin inkişafında mühüm rol oynayır. İki ölkə rəhbərliyi arasında formalaşmış səmimi dialoq və strateji tərəfdaşlıq münasibətləri regional və beynəlxalq məsələlərdə də ortaq mövqelərin möhkəmlənməsinə xidmət edir. Azərbaycan və Serbiya beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində bir-birinin suverenliyini və ərazi bütövlüyünü daim dəstəkləyir ki, bu da münasibətlərin etibarlı siyasi baza üzərində qurulduğunu göstərir.
Dövlət başçısı çıxışında iqtisadi əməkdaşlığın genişləndirilməsinin xüsusi əhəmiyyət daşıdığını qeyd etdi. Son illər ticarət dövriyyəsinin artması, investisiya layihələrinin həyata keçirilməsi və biznes dairələri arasında əlaqələrin güclənməsi əməkdaşlığın praktik nəticələrini nümayiş etdirir. Enerji, nəqliyyat-logistika, tikinti, kənd təsərrüfatı və sənaye sahələrində əməkdaşlıq üçün geniş potensial mövcuddur. Azərbaycanın Avropanın enerji təhlükəsizliyinə töhfə verən təşəbbüsləri və Serbiyanın regional nəqliyyat qovşağı kimi rolu tərəfdaşlıq üçün yeni imkanlar açır.
Prezident İlham Əliyev humanitar və mədəni əlaqələrin də münasibətlərin ayrılmaz hissəsi olduğunu vurğuladı. Təhsil, mədəniyyət, turizm və idman sahələrində həyata keçirilən birgə layihələr xalqlar arasında qarşılıqlı anlaşmanı və dostluğu möhkəmləndirir. Hər iki ölkənin tarixən müstəqillik, dövlətçilik və milli dəyərlərə sadiqlik prinsipləri üzərində formalaşmış mövqeyi münasibətlərin ideoloji yaxınlığını daha da artırır.
Səfər zamanı keçirilən görüşlərdə regional təhlükəsizlik məsələləri də diqqət mərkəzində olub. Prezident İlham Əliyev qeyd edib ki, Azərbaycan regionda sülhün, sabitliyin və əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsinin tərəfdarıdır və bu istiqamətdə həyata keçirilən təşəbbüslər beynəlxalq səviyyədə dəstəklənir. Serbiya ilə əməkdaşlıq isə bu siyasətin Avropa məkanında daha geniş platformada reallaşdırılmasına imkan yaradır.
Dövlət başçısının bəyanatında vurğulanan əsas nəticələrdən biri də münasibətlərin gələcək inkişaf perspektivlərinin olduqca geniş olmasıdır. İmzalanan sənədlər, əldə olunan razılaşmalar və müəyyənləşdirilən yeni əməkdaşlıq istiqamətləri Azərbaycan-Serbiya tərəfdaşlığının uzunmüddətli strateji xarakter daşıdığını göstərir. Bu münasibətlər yalnız iki ölkə üçün deyil, həm də regionlararası əməkdaşlıq və sabitliyin möhkəmlənməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Beləliklə, Prezident İlham Əliyevin Serbiyaya rəsmi səfəri və mətbuata verdiyi bəyanat bir daha təsdiqlədi ki, Azərbaycan Respublikası ilə Serbiya Respublikası arasındakı ikitərəfli münasibətlər dostluq, qarşılıqlı dəstək və strateji tərəfdaşlıq prinsipləri üzərində inkişaf edir. Bu əlaqələr gələcəkdə daha da genişlənərək siyasi dialoqun, iqtisadi əməkdaşlığın və humanitar əlaqələrin yeni mərhələyə yüksəlməsinə xidmət edəcək.