Azərbaycan–Serbiya münasibətləri: strateji tərəfdaşlıq və qarşılıqlı dəstək
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 15 fevral tarixində Serbiya Respublikasına səfəri zamanı verdiyi bəyanat iki ölkə arasında mövcud olan yüksək səviyyəli dostluq və tərəfdaşlıq münasibətlərinin bariz nümunəsidir. Bu səfər təkcə diplomatik hadisə deyil, həm də qarşılıqlı siyasi etimadın və ortaq dəyərlərin nümayişi kimi qiymətləndirilə bilər.
Prezident İlham Əliyev çıxışında Azərbaycan və Serbiya liderlərinin uzun illərə söykənən şəxsi münasibətlərini xüsusi vurğulamışdır. Bu amil dövlətlərarası əlaqələrin inkişafında mühüm rol oynayır. Dövlət başçısı Serbiya xalqının tarix boyu suverenlik və dövlətçilik uğrunda apardığı mübarizəni yüksək qiymətləndirmişdir. Bu yanaşma Azərbaycanın da öz ərazi bütövlüyü və müstəqilliyi uğrunda apardığı siyasətlə səsləşir.
Çıxışda Aleksandar Vučićin rəhbərliyi ilə Serbiyada həyata keçirilən iqtisadi və sosial islahatlara xüsusi diqqət yetirilmişdir. Təbii resursları məhdud olan bir ölkənin öz daxili imkanlarına əsaslanaraq inkişaf etməsi müasir Avropa məkanında uğurlu idarəetmə modelinin göstəricisi kimi təqdim olunmuşdur. Bu, güclü siyasi iradə, düzgün iqtisadi strategiya və milli maraqlara söykənən siyasətin nəticəsi kimi dəyərləndirilir.
Azərbaycanın Serbiyaya dost münasibəti beynəlxalq münasibətlər sistemində qarşılıqlı dəstəyin vacibliyini bir daha təsdiq edir. Hər iki ölkə beynəlxalq platformalarda bir-birinin mövqeyini müdafiə edir və suverenlik prinsipini əsas prioritet kimi qəbul edir.
Nəticə: Prezident İlham Əliyevin Serbiyaya səfəri zamanı səsləndirdiyi fikirlər Azərbaycan–Serbiya əlaqələrinin gələcək inkişaf perspektivlərini müəyyənləşdirir. Bu münasibətlər siyasi dialoqun gücləndirilməsi, iqtisadi əməkdaşlığın genişləndirilməsi və beynəlxalq müstəvidə qarşılıqlı dəstəyin artırılması baxımından böyük əhəmiyyət daşıyır.