Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin fevralın 15-də Serbiya Respublikasına səfəri iki ölkə arasında strateji tərəfdaşlığın daha da möhkəmləndirilməsi baxımından mühüm hadisə kimi yadda qaldı. Səfər çərçivəsində keçirilən görüşlər və dövlət başçısının mətbuata verdiyi bəyanat Azərbaycan–Serbiya əlaqələrinin siyasi, iqtisadi və enerji sahələrində artan dinamizmini bir daha nümayiş etdirdi.Prezident İlham Əliyev bəyanatında Azərbaycan ilə Serbiya arasında münasibətlərin dostluq və qarşılıqlı hörmət prinsiplərinə əsaslandığını vurğuladı.
Dövlət başçısı bildirdi ki, iki ölkə beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində bir-birinin ərazi bütövlüyünü və suverenliyini daim dəstəkləyir. Bu məqam xüsusilə diqqətə çatdırıldı, çünki həm Azərbaycan, həm də Serbiya öz milli maraqları və dövlətçilik prinsipləri məsələsində həssas mövqe nümayiş etdirən ölkələrdir. Qarşılıqlı dəstək iki ölkə arasında etimad mühitini daha da gücləndirir.Bəyanatda iqtisadi əməkdaşlıq məsələləri xüsusi yer tutdu. Prezident İlham Əliyev qeyd etdi ki, ticarət dövriyyəsinin həcmi artmaqdadır və iqtisadi əlaqələrin genişləndirilməsi üçün əlavə imkanlar mövcuddur.
Enerji sahəsində əməkdaşlıq xüsusilə perspektivli istiqamət kimi qiymətləndirildi. Azərbaycanın Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin olunmasında artan rolu fonunda Serbiya ilə qaz təchizatı və digər enerji layihələri üzrə əməkdaşlıq strateji əhəmiyyət daşıyır. Dövlət başçısı Azərbaycanın etibarlı enerji tərəfdaşı olduğunu və bu istiqamətdə yeni layihələrin reallaşdırılmasının mümkünlüyünü diqqətə çatdırdı.Səfər zamanı humanitar və mədəni əlaqələrin inkişafı da ön plana çəkildi.
Prezident İlham Əliyev xalqlar arasında tarixi dostluq münasibətlərinin mövcud olduğunu, mədəniyyət və təhsil sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsinin vacibliyini vurğuladı. Bu, iki ölkə arasında münasibətlərin yalnız siyasi və iqtisadi çərçivə ilə məhdudlaşmadığını, eyni zamanda, humanitar platformada da dərinləşdiyini göstərir.Bəyanatda regional və qlobal məsələlərə də toxunuldu. Prezident İlham Əliyev beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinin aliliyinin vacibliyini qeyd edərək, dövlətlərin suverenliyinə hörmətin əsas prinsip olduğunu bildirdi.
Müasir beynəlxalq münasibətlər sistemində artan çağırışlar fonunda Azərbaycan və Serbiyanın ortaq mövqedən çıxış etməsi xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Bu baxımdan iki ölkə arasında siyasi dialoqun intensivləşdirilməsi və mütəmadi yüksək səviyyəli səfərlərin təşkili münasibətlərin davamlı inkişafına xidmət edir.Prezident İlham Əliyevin Belqraddakı bəyanatı göstərdi ki, Azərbaycan–Serbiya əlaqələri təkcə dostluq münasibətlərinə deyil, eyni zamanda konkret strateji maraqlara söykənir. Enerji, ticarət, investisiya və humanitar sahələrdə əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün real imkanlar mövcuddur. Səfər çərçivəsində aparılan müzakirələr və əldə olunan razılaşmalar gələcəkdə münasibətlərin daha da dərinləşəcəyinə əsas yaradır.Nəticə etibarilə, fevralın 15-də baş tutan səfər və verilən bəyanat Azərbaycan ilə Serbiya arasında strateji tərəfdaşlığın yeni mərhələyə qədəm qoyduğunu təsdiqlədi. Prezident İlham Əliyevin vurğuladığı kimi, qarşılıqlı hörmət, etimad və milli maraqlara əsaslanan əməkdaşlıq modeli iki ölkənin gələcək inkişafında mühüm rol oynayacaq. Bu səfər həm regional sabitliyə, həm də Avrasiya məkanında əməkdaşlığın genişlənməsinə töhfə verən mühüm siyasi hadisə kimi qiymətləndirilə bilər.