Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Serbiya Respublikasına səfəri iki ölkə arasında strateji tərəfdaşlığın daha da möhkəmləndirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Səfər çərçivəsində imzalanmış sənədlər siyasi dialoqun dərinləşdirilməsi, iqtisadi-ticari əlaqələrin genişləndirilməsi və enerji sahəsində əməkdaşlığın gücləndirilməsi istiqamətində yeni imkanlar açır. Bu sənədlər Azərbaycan–Serbiya münasibətlərinin yüksələn xətt üzrə inkişaf etdiyini bir daha təsdiqləyir.
Səfər zamanı imzalanmış sənədlər sırasında iqtisadi əməkdaşlıq, investisiyaların təşviqi və qorunması, energetika, nəqliyyat, kənd təsərrüfatı və humanitar sahələri əhatə edən razılaşmalar xüsusi yer tutur. Enerji sahəsində əməkdaşlıq prioritet istiqamətlərdən biri kimi diqqət çəkir. Azərbaycanın Avropanın enerji təhlükəsizliyində artan rolu fonunda Serbiya ilə qaz təchizatı və enerji infrastrukturu üzrə əməkdaşlıq hər iki tərəf üçün strateji əhəmiyyət daşıyır. Bu istiqamətdə əldə edilmiş razılaşmalar Serbiyanın enerji mənbələrinin şaxələndirilməsinə, Azərbaycanın isə Avropa bazarındakı mövqeyinin möhkəmlənməsinə xidmət edir.
Prezident İlham Əliyevin Serbiyaya səfəri Azərbaycan–Serbiya münasibətlərinin keyfiyyətcə yeni mərhələyə qədəm qoyduğunu göstərir. Siyasi dialoqun intensivləşməsi, iqtisadi layihələrin genişlənməsi və enerji sahəsində əməkdaşlığın güclənməsi iki ölkə arasında uzunmüddətli və davamlı tərəfdaşlığın möhkəm təməl üzərində qurulduğunu təsdiqləyir. Bu səfər həm regional, həm də beynəlxalq müstəvidə strateji əhəmiyyət daşıyan mühüm diplomatik hadisə kimi tarixə düşür.
İmzalanmış sənədlər təkcə enerji sahəsi ilə məhdudlaşmır. Ticarət dövriyyəsinin artırılması, birgə müəssisələrin yaradılması və sənaye kooperasiyasının genişləndirilməsi ilə bağlı razılaşmalar iqtisadi əlaqələrin keyfiyyətcə yeni mərhələyə keçidini şərtləndirir. Xüsusilə infrastruktur layihələri və tikinti sektorunda əməkdaşlıq üçün geniş potensial mövcuddur. Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində aparılan bərpa və quruculuq işlərində Serbiya şirkətlərinin iştirakı da perspektivli istiqamətlərdən biri kimi qiymətləndirilir.
Prezident İlham Əliyevin “biz yaxın gələcəkdə yenə də bir-birimizlə görüşəcəyik” fikri münasibətlərin yüksək dinamika ilə inkişaf etdiyini göstərir. Qarşılıqlı səfərlərin intensivliyi, yüksək səviyyəli dialoq və davamlı siyasi təmaslar strateji tərəfdaşlığın dayanıqlı əsaslara söykəndiyini təsdiqləyir. Səfər çərçivəsində imzalanmış sənədlər ikitərəfli münasibətlərin hüquqi bazasını daha da möhkəmləndirir və əməkdaşlığın konkret istiqamətlər üzrə genişlənməsinə zəmin yaradır.