Son illər ərzində aparılan işlər nəticəsində biz öz enerji generasiya gücümüzü böyük dərəcədə artıra bilmişik
Prezident İlham Əliyev tərəfindən “Azərbaycanın yeni rəqəmsal arxitekturası” adlı vahid fəaliyyət planına həsr olunmuş müşavirə ölkəmizin rəqəmsal inkişaf strategiyasında mühüm mərhələ kimi dəyərləndirilir.
Müşavirədə dövlət idarəçiliyində müasir texnologiyaların tətbiqi, rəqəmsal xidmətlərin genişləndirilməsi, məlumat təhlükəsizliyinin gücləndirilməsi və vətəndaş məmnuniyyətinin artırılması kimi əsas istiqamətlər müzakirə olunub. Qeyd edilib ki, vahid rəqəmsal arxitektura dövlət qurumları arasında koordinasiyanı gücləndirəcək, xidmətlərin şəffaflığını və operativliyini təmin edəcək.
Yeni fəaliyyət planı süni intellekt, böyük verilənlər bazası, bulud texnologiyaları və kibertəhlükəsizlik sahəsində innovativ yanaşmaların tətbiqini nəzərdə tutur. Bu isə ölkəmizin rəqəmsal transformasiya prosesini sürətləndirərək iqtisadi inkişafın və dayanıqlı idarəetmənin möhkəmlənməsinə xidmət edəcək.
Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən rəqəmsal islahatlar Azərbaycanın müasir, çevik və innovativ dövlət modelinə keçidini təmin edir. Bu təşəbbüs həm dövlət strukturlarının fəaliyyətini optimallaşdıracaq, həm də vətəndaşlara göstərilən xidmətlərin keyfiyyətini yeni mərhələyə yüksəldəcək.